Hodowla żółwi lądowych
Terrarium dla żółwi lądowych
Żólwie lądowe, wbrew pozorom niepowinny mieszkać na podłodze i spać pod kaloryferem. Mimo że wielu właścicielom "podłogowych" lokatorów, wydaje się, że żółw czuje się świetnie, i że terrarium to "bzdura i robienie dla żółwia ośrodka rekreacyjnego" nie będą się swoim podopiecznym zbyt długo cieszyć. Żółwie lądowe chorują na zapalenie dróg oddechowych, ich organizm może też zostać wyziębiony, gdyż, każdy kto chociaż trochę
uczył się fizyki wie, że przy ziemi jest zimniej, niż na wysokości np. naszej głowy.
Kiedy żółw choruje, nie widać tego, a umiera bardzo szybko i niezauważalnie. Dlatego żółwie są do chowania tylko przez odpowiedzialnych hodowców, których stać na wydanie niemałych środków w budowę, lub w zakupienie zrobionego na zamówienie terrarium.
Terraria można dostać w niektórych bardzo dobrych sklepach zoologicznych, gdzie sprzedawane są gady.
A jeżeli chcemy zacząć budować terrarium samodzielnie?
Polecam sięgnąć do literatury, i kierować się zdjęciami.
Co powinno być w terrarium?
Świetlówka
Jest ona niezbędna, bez niej żółw nie będzie miał dostarczanej potrzebnej mu do życia ilości promieni UV.
Żarówka
Zwyczajna żarówka, pod którą żółwie mogłyby się wygrzewać
Kryjówki
Korzenie, konary, doniczki - wszystko, w czym żółw mógłby się schronić, gdyby w terrarium zrobiło się za gorąco, a także gdzie mógłby spokojnie
odpoczywać.
Gliniana miseczka lub inne tego typu małe naczynie w którym będzie znajdować się woda. Zależy też od gatunku żółwia, bo np. żólwie leśne
wymagają większego zbiornika.
Nie powinno się do terrarium wprowadzać żywych roślin, gdyż od razu zostaną zjedzone - nawet te trujące. Jak wprowadzamy sztuczne dekoracje,
powiniśmy zadbać o to, by nie wytwarzały one szkodliwych dla żółwie zapachów, oparów itp. atakże, żeby nie miały ostrych krawędzi.
Podłoże - nie mogą to być trociny, i nie powinien to być pisaek. Polecam ściółkę dla gadów dostępną w dobrych sklepach zoologicznych.
Żywienie żółwi lądowych
W przeciwieństwie do żółwi wodnych, żółwie lądowe są roślinożercami, ich dieta na wolności to różne owoce, zioła, trawa. Lecz niektóre żółwie np. żółwie stepowe nie gardzą padliną i mysimi zarodkami. Lubią też dżdżownice i świerszcze. Więc nasz żółwik powinien być żywiony wg. schematu- 80% pokarm roślinny i 20% zwierzęcy. A oto "tabelka" żywieniowa.
Pokarm roślinny
Kwiaty łąkowe (zielone części koniczyny i mniszek lekarski), zioła, sałata, cykoria, owoce (mało bananów) i warzywa
Pokarm zwierzęcy
biały ser, gotowane jajko, dżdżownice (rzadko i tylko dla stepowow)
Dodatki
witaminy i wapń raz na tydzień
NIE PODAWAĆ!
ostrych warzyw (cebula, seler, por, pietruszka, papryka), kapusty, kalafiora, ziemniaków, pieczywa, makaronów, kasz, mleka.
Pielęgnacja żółwi lądowych
Żółwie lądowe potrzebują codziennej pielęgnacji. Najpierw wspomnę trochę o higienie terrarium, później o podawaniu pożywienia, codziennej pielęgnacji żółwia aż dojdę do co tygodniowych obowiązków.
1. Higiena w terrarium
Torf w terrarium powinniśmy zmieniać co tydzień, a ewentualne zanieczyszczenia (resztki jedzenia, mocz, kał) musimy usuwać dwa razy dziennie! Terrarium powinniśmy dezynfekować raz na pół roku, postaram się zdobyć nazwy środków, i czas wietrzenia terrarium po ich użyciu.
2. Pożywienie
Żólwia z zasady karmi się rano. Wstawiamy żółwikowi tackę z jedzeniem do terrarium, najlepiej będzie jeżeli pożywienie zostanie usunięte z terrarium po 4-7 godzinach. Po każdym posiłku tackę należy dokładnie wymyć i osuszyć!
3. Codzienna pielęgnacja
Żółwikowi powinniśmy poświęcać dziennie ok.15 minut, jeżeli chodzi o sprawdzanie stranu jego zdrowia. Najpierw powinniśmy sprawdzić pancerz, czy nie ma na nim żadnych ran, dziur i tym podobnych. Następnie sprawdzamy twardość pancerza - bierzemy żółwia w dłonie tak że na plastronie są nasze kciuki, a na karapaksie reszta palców i ściskamy, nie za mocno. Jeżeli pancerz jest twardy i nie zapadł się pod wpływem nacisku jest OK. Następnie badamy kondycje żółwia. Kciuk i palec wskacujący wkładamy pod przednie łapy żółwia, jeżeli żółw trzywa się na naszych palcach bez naszej pomocy, i podciąga się do góry, znaczy że nic mu nie jest. Następnie oglądamy całego żółwia. Czy pod oczami nie ma śladów po śluzie, czy jego kał (to ewentualnie) jest taki jaki powinien być ("zły" stolec jest wtedy kiedy jest wodnicty i cuchnący, kiedy jest to biała ciecz jest w porządku!), czy okolice odbytu nie są zabrudzone. Oglądamy też oczy, i "badamy" oddech. Oddech żółwia nie może być słyszalny dla człowieka! Jeżeli przy oddychaniu, żółw "świszczy", oddycha z otwartymu szczękami, lub ma wyraźne problemy z oddychaniem, musimy się szybko zgłosić do weterynarza!
4.Cotygodniowe zabiegi pielęgnacyjne
Co tydzien robimy żółwikowi kąpiel w ciepłej wodzie. Pamiętajmy że żółwie lądowe nie umieją pływać, więc poziom wody powinien być bardzo niski, żeby zółw się nie utopił! Żółwia zostawiamy w wodzie na ok.15 minut. Co tydzień musimy też zmieniać ściółkę w terrarium zwierzątka, nawet "jeśli wcale nie jest tam brudno", ponieważ flory bakteryjniej, nik nie zobaczy gołym okiem.