Hodowla żółwi wodnych
Akwaterrarium dla żółwi wodnych
Żółwie dostępne w polsce (czerwonolice, malowane,kaspijskie,wężoglowe, mata-mata) sa tzw.żółwiami miękkoskórnymi i nie lubią głąbokiej wody. Woda w ich terrariach musi mieć taką głębokość żeby żółw mógł bez trudu wynurzyć z niej głowę.Lecz na wszelki wypadek, w sklepie w którym kupujecie żółwia, spytajcie dokładnie DOŚWIADCZONEGO sprzedawcy o warunki w terrarium dla swego podopiecznego. To tyle mojego wstępu, czas na informacje ...
Akwaterrarium ma kilka ważnych elementów-świetlówkę, żarówkę, odpowiedni poziom wody, grzałkę, cześć lądową nagrzewaną i miejsca ocienione. To właśnie chciałabym omówić.
Świetlówka jest niezbędna dla odpowiedniego rozwoju żółwi. Zastępuje ona słońce czyli promienie ultrafioletowe. Powinna być tak zainstalowana jak na zdjęciu. Świetlówki powinny być zainstalowane w gotowych terrariach, można je dostać w sklepach zoologocznych.
Żarówka powinna być zainstalowana nad częścią lądową, żeby żółw mógł się pod nią wygrzewać, jednak powinna być tak umocowana żeby żołw miał zacienione miejsce w którym mógłby się schować. Najlepsza żarówka to 60v. Chyba każdy wie gdzie można kupić żarówkę ;)
Poziom wody taki jak pisałam we wstępie. Żeby żółw mógł wynurzyć bez problemu głowę (ptrz.zdjęcie)... lecz niektóre żółwie wbrew pozorom uwielbiają pływać - wtedy poziom wody powinien być bardzo wysoki, ale powinna się wtedy w akwaterrarium znajdować duża powierzchnia lądowa do opalania i odpoczynku.
Grzałka nie koniecznie musi być grzałka. Najlepszy jest system ogrzewający (regulacyjny) który zakłada tylko FACHOWIEC, niestety taki system jest dość drogi, więc jeżeli kogoś nie stać, lub nie będzie wiedział jak korzystać z takiego sprzętu, proszę skontaktować się z sprzedawcą lub hodowcą, który powie jak ogrzewać terrarium. Pamiętać trzeba o jednym - żółw pływający w ciepłej wodzie nie może oddychać zimnym powietrzem i na odwrót.
Część lądowa powinna to być wysepka, najlepiej do odgrywania tej roli nadają się ceramiczne wysepki dla żółwi (nigdy nie takie ozdoby do akwariów) nad taką wyspą powinna znajdować się żarówka lustrzanka o której napisałam powyżej.
Miejsca ocienionesą obowiązkowe, żeby zółw mógł się schować gdyby zrobiło mu się gorąco. Chyba nie muszę tłumacztć jak się robi miajsce ocienione? No dobra, żarówka powinna być uwieszczona tak aby nie oświetlała całego terrarium, ok?
Roślinność - wbrew wszystkiemu, co piszą w książkach - stanowczo nie polecana.
Żywienie żółwi wodnych
Żółwie wodne są drapieżnikami. Ich dieta na wolności to zwykle ryby, wodorosty (pożywienie roślinne) i czasami nie pogardzą padliną... W ich menu są również dżdżownice, larwy ochotek i komarów, rureczniki i różne skorupiaki. Nie możemy im niestety oferować takiej obfitości pożywienia, jednak możemy ją dostosować.
Pożywienie żółwi wodnych składa się w 80% z białka zwierzęcego i w 20% z pokarmu roślinnego.
Pokarm zwierzęcy
sucha karma dla kotów, ryby słodkowodne krajane, larwy ochotek i komarów, rureczniki, suszony "gamaruss", granulat dla żółwi
Pokarm roślinny
miękkie zioła, sałata, banany, pomidory, melon
Dodatki
zielony groszek (tylko nie z puszki!), spłukany wodą tuńczyk z puszki w małych ilościach, witaminy i wapno (dostępne w sklepach zoologicznych)
NIE PODAWAĆ!
ostrych warzyw (cebula, seler, por, pietruszka, papryka), kapusty, kalafiora, ziemniaków, pieczywa, makaronów, kasz, mleka.
Pielęgnacja żółwi wodnych
Żółwie wodne, wbrwe wszelkim pozorom, wymagają dużo naszej uwagi i czasu. Małym żółwiokm akwaterrarium myjemy 1-2 razy dziennie, zmieniając przy tym wodę. Karmimy raz dziennie. Raz na trzy dni, szorujemy pancerze delikatnie szczoteczką do zębów dla dzieci (miękka) lub gąbką. Akwaterrarium odkażamy też raz w tygodniu (np. myjemy gąbką i Cifem lub innym odkażaczem) i bardzo dokładnie przepłukujemy.
Starsze żółwie wymagają zmianę wody raz na dwa tygodnie, o ile posiadamy dobry filtr. Filtr czyścimy dwa razy w tygodniu, sprawdzamy szybki terrarium czy nie są pokryte śliskim śluzem - wtedy należy dokładnie umyć terrarium. Żółwie szorujemy szkoteczką dla dzieci lub gąbką z delikatym mydłem, najlepiej dla dzieci, uważając by mydło nie dostało się do oczu ani w żadne okolice głowy.
Słyszałam kiedyś na jakimś forum, że żółwiom należy wymieniać tylko połowę wody - bzdura. W akwarium z rybkami zmieniamy połowę, u żółwi wymieniamy całą wodę.
Terrarium dorosłych żółwi czyścimy Cifem lub innym środkiem odkażającym, porządnie przepłukujemy.
Tak samo czyścimy wszystkie skałki itp. rzeczy znajdujące się w akwaterrarium.
I młode i dorosłe żółwie kąpiemy raz w tygodniu w ciepłej wodzie z dodatkiem naparu z rumianku.
Z wody codziennie usuwamy większe resztki pokarmu i odchody - najlepsza jest do tego mała siatka do łowienia rybek. Bo odłowieniu zanieczyszczeć, siatkę należy przelać wrzątkiem.