Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Kinixys belliana - żółw zawiasowy

Gatunek opisał: Rok opisania: Nie wymaga rejestracji


Nazwa łacińska:

Kinixys belliana

Nazwa polska:

Żółw zawiasowy

Synonimy / nazwy nieaktualne:

Brak

Typ żółwia:

Żółw lądowy

Typ terrarium:

Tropikalne

Wygląd:

Biotop:

Temperatura °C:

Wilgotność powietrza %:

Wielkość terrarium:

Nie dotyczy

Żywienie:

Długość życia:

Aktywność:

Dzienna

Zachowanie:

Temperament:

Łagodny

Częstość rozmnożenia:

Sporadyczne

Rozmnażanie:

Zimowanie:

Zdrowie:

Trudność hodowli:

Gatunek łatwy w hodowli

Ciekawy żółw lądowy o płaskiej skorupie. Raczej niewielkich rozmiarów, dorasta do około 30cm długości. Tylna część karapaksu (wierzchniego pancerza) jest połączona z pozostałą częścią rodzajem zawiasu, dzięki temu żółw dokładniej zamyka się w skorupie w chwili zagrożenia, osłaniając tylnie łapy (stąd pochodzi polska nazwa żółwia).

Wymaga dokumentu CITES.

W  naturze zamieszkuje tereny od Afryki środkowo-wschodniej po środkowo-zachodnią (czyli cały centralny pas Afryki).  Żyje na obszarach odkrytych, półsuchych,   sawannach, lasosawannach.

Zwierzę o dziennym trybie życia, ale jest szczególnie aktywny rano oraz popołudniem i wieczorem.

Żółw zawiasowy jest stosunkowo odporny, wytrzymały i wdzięczny w hodowli, nadaje się także  dla początkujących terrarystów

Warunki hodowli:

  • Terrarium: nie musi być wysokie, powinno natomiast mieć jak najwiekszą powierzchnię, bo żółwie lubią sobie pospacerować.  Docelowo obrys dna powinien wynosić około 80 na 50 cm.  W okresie gdy temperatura nie spada poniżej 20°C żółwie zawiasowe wyprowadzać można można na dwór- pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia wybiegu (także przed podkopaniem) i zapewnienia żółwiowi kryjówek.
  • Podłoże: można stosować drewniane zrębki i kruszoną korę. Do ściółki dorzucać można  siana i suszonych ziół dla żółwi. Warstwa ściółki powinna mieć co najmniej 15 cm, bo żółwie lubią grzebać w podłożu. Inna wersja podłoża to gruboziarnisty piach mieszany w stosunku 3 do 1 z ziemią ogrodniczą.
  • Temperatura: żółw zawiasowy jest ciepłolubny,  temperatura powinna wynosić pod lampą grzewczą w dzień ok.30-37°C, w najchłodniejszym miejscu terrarium ok.25-26°CNocą dopuszczalne są spadki temperatury, jednak nie poniżej 20°C. Ten żółw zamieszkuje odkryte, nasłonecznione tereny zatem bardzo wskazana jest świetlówka terrarystyczna z 10-12% udziałem UVB.
  • Wilgotność: stosunkowo niska, ok. 40-50%, w terrarium powinna znajdować się też stabilna miseczka z wodą. Dla dużego żółwia musi być to oczywiście odpowiednio duża miska. UWAGA!!! żółw musi mieć możliwość bezproblemowego wejścia iwyjścia ze swojego basenu.
  • Wyposażenie dodatkowe: w terrarium powinna być co najmniej jedna kryjówka, (najlepiej bo żółwie lubią czasem ukryć sie w miejscu gdzie nikt ich nie widzi.

Pożywienie:

Żółw zawiasowy to wszystkożerca, podajemy mu zioła jak np. mniszek lekarski, babki, białą koniczynę, krwawnik, gwiazdnicę, bazylię, melisę oraz warzywa, m.in. rukolę, cykorię, kiełki, kapuste pekińską. Podajemy także dojrzałe owoce np. - gruszki, brzoskwinie, banany. Do świeżych roslin dodawać można także suszone - ok. 1/3 porcji, taki dodatek jest bardzo wskazany szczególnie jesienią. Raz w tygodniu podajemy w niewielkich ilościach białko zwierzęce - larwy drewnojada, hermetii, dżdżownice, chude siekane mięso  Żółwie te chętnie podjadają  siano, które zawsze powinno być w terrarium! Niezbędne jest podawanie wapna i witamin dla gadów.

Niezbędne jest uzupełnianie pokarmu preparatami wapniowymi i witaminami dla gadów roślinożernych.
W skład diety Kinixys sp. wchodzą zarówno pokarmy pochodzenia roślinnego jak również zwierzęcego. Z racji, że jest to gatunek wszystkożerny podajemy urozmaicony pokarm bazujący głównie na ziołach, ze znacznym udziałem owoców (również przejrzałych) i warzyw. Inne pokarmy takie jak grzyby, ślimaki, owady, noworodki mysie, dżdżownice, świerszcze i zoophobasy powinny być dodawane do pokarmu średnio raz w tygodniu. Warto również do sporządzanych sałatek dodawać suszone własnoręcznie zioła jak też komercyjnie dostępne mieszanki ziołowe, które są ważnym elementem urozmaicającym dietę w okresie zimowym.
Opracowanie Zoofaktor
Data modyfikacji: 2023-10-05 01:37