Terraria dla żółwi
-
Rodzaje pomieszczeń dla żółwi:
- akwaterraria – dla żółwi ziemnowodnych
- terraria – dla żółwi lądowych
Rozmiary terrarium
Długość
Minimalna długość wiwarium powinna być równa około pięciu długościom żółwia.
Szerokość
Minimalna szerokość - trzy długości żółwia (czyli np. dla żółwia o długości 15 cm budujemy terrarium o wymiarach 75 x 45 cm)
Wysokość
Powinna być taka aby uniemożliwić żółwiom ucieczkę
Uwagi
- Przy bogatym wystroju terrarium, powiększamy je odpowiednio.
- Przy hodowli większej ilości gadów w jednym pomieszczeniu powiększamy wymiary o około ¼ na każdego nowego lokatora.
- Maksymalne rozmiary akwarium czy terrarium w zasadzie nie istnieją.
Temperatura
w terrarium
Źródłem światła i ciepła w terrariach jest na ogół żarówka zawieszona tak, aby zwierzę nie mogło się o nią poparzyć, a jednocześnie aby ogrzewała ona znaczną część podłoża. Temperaturę około 35°C uznać należy za zadowalającą, podczas gdy temperatura ogólna w terrarium dla większości gatunków lądowych wynosić powinna 25°C-28°C w dzień i nie poniżej 18°C-20°C w nocy. W praktyce stosujemy pokrywę na ¾ długości terrarium z odsłoniętą częścią pod żarówką.
w akwaterrarium
Wodę w basenach dla żółwi wodnych można przewietrzać przy użyciu pompek akwaryjnych. Poprawia to też termikę wody, wyrównując temperaturę w całej jej objętości. Wodę ogrzewamy przy pomocy grzałek akwaryjnych. Jej temperatura waha się na ogół w granicach 22°C-25°C. Temperatura powietrza w akwarium powinna być o kilka stopni wyższa niż wody, zazwyczaj 25°C-28°C.
Terrarium
Jest to pomieszczenie imitujące warunki lądowe. Najprostszym terrarium może być oczywiście zwykła skrzynka, warto jednak pokusić się o budowę terrarium z szybą ekspozycyjną, odpowiednią dekoracją i wyposażeniem.
Podłoże
Piasek zmieszany z torfem lub sam piasek z domieszką ziemi leśnej. Torf jest polecany ze względu na jego bakteriostatyczne właściwości, utrzymuje także odpowiednią wilgoć w podłożu. Czysty piasek stosujemy raczej dla terrariów pustynnych, przeznaczonych np. dla żółwi stepowych. Piasek, żwirek, kamyki muszą być umyte a następnie wyprażone w piekarniku. Podłoże wysypujemy na grubość około 5 cm. Jest to wartość umowna, gdyż i tak będzie ono ryte i przesypywane przez kopiącego w terrarium żółwia. Dla gatunków ryjących (np. stepowych) podłoże musi być grubsze.
Kryjówka
Niezbędne jest skonstruowanie kryjówki dla żółwia. Najprostszą będzie trójkątny kawałek sklejki umieszczony w najchłodniejszym narożniku terrarium na wysokości 10-15 cm. Przybity pionowo w 1/3 długości boku trójkąta kawałek deseczki stworzy „domek” o trzech ścianach. Jego wielkość musi być tak dobrana, aby żółw mógł się swobodnie obrócić, a zarazem niezbyt obszerna, tak by zwierzę czuło się bezpiecznie schowane. Kryjówkę można wysłać grubo suchymi liśćmi, ułatwi to zwierzęciu wygrzebanie „naturalnego” legowiska.
Dekoracja
Na wierzchu kryjówki-domku możemy postawić doniczkę z roślinami. Nie należy budować w terrariach wymyślnych dekoracji, torów przeszkód, zmniejszających przestrzeń życiową zwierząt.
Basen
W warunkach naturalnych, różnica temperatur między dniem a nocą umożliwia powstawanie porannej rosy, która w sposób naturalny nawilża skorupę i skórę żółwia. W terrariach ten problem rozwiążemy przez budowę płytkiego baseniku (albo przez poranne kąpiele żółwia).
Akwaterrarium
Pomieszczenie przeznaczone dla żółwii ziemnowodnych wychodzących często na ląd możemy zbudować na bazie akwarium szklanego z rozszerzoną częścią lądową.
Podłoże
Dno można wysypać piaskiem i żwirem, ustawiamy też rzeczne otoczaki.
Część lądowa
Niezbędne jest zbudowanie wyspy, na przykład z ustawionych na sobie płaskich kamieni, na której żółw może wypoczywać. Żółw zmuszony do nieustannego pływania bez możliwości wyjścia na ląd, po pewnym czasie ginie. Dobrym sposobem jest umieszczanie na dnie akwarium korzeni dostatecznie dużych, aby wystawały nad wodę i stanowiły pomost do wyjścia na część lądową.
Dekoracja
Należy unikać elementów z miękkiego drzewa, ponieważ procesy gnilne mogą szybko doprowadzić do rozwoju flory bakteryjnej i zagrozić hodowanym zwierzętom. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie 3 ścian wiwarium z nieprzezrocystego materiału z jedną tylko szybą ekspozycyjną. Ułatwia to budowę kryjówki dla żółwia w kącie pomieszczenia oraz umożliwia wybór słabiej oświetlonego miejsca.
Higiena
Utrzymywanie czystości w terrariach czy akwaterrariach wiąże się nie tylko z ich walorami dekoracyjnymi, ale i ze zdrowiem hodowanych zwierząt. Częste usuwanie odchodów a nawet wierzchniej warstwy podłoża, ma wpływ na higienę gada i eliminuje niemiły zapach. Sprzątając odchody żółwi usuwamy jednocześnie niedojedzone resztki pokarmu czy te elementy wystroju jak mech, liście, siano itp. ,które zaczęły gnić. Całe podłoże w terrariach suchych wymieniamy raz na kilka miesięcy, w akwaterrariach częściej, zależnie od potrzeby.
Woda w akwarium z żółwiami wodnymi wymaga częstej wymiany, pomimo stosowania filtrów oczyszczających. Kwas moczowy i kał zanieczyszczają wodę mogąc doprowadzić do zapalenia rogówki i śluzówki oka żółwi.