Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Trachemys scripta - żółw ozdobny

Środowisko naturalne
Występuje w środkowych i częściowo wschodnich stanach USA a także w pn. i wsch. części Meksyku.
Żółw ozdobny żyje w wodach stojących, czasem wolno płynących rzekach. Zasiedla nawet bardzo małe zbiorniki wodne. Znakomicie pływa i nurkuje, lubi jednak wypoczywać na lądzie i wygrzewać się na słońcu. Jest aktywny w ciągu dnia.
Samica składa od 4 do 20 jaj, a ich inkubacja trwa około 100 dni przy temp. 26°C-30C. W niewoli rozmnaża się bardzo rzadko. Młode żółwie, dostępne na rynku zoologicznym, pochodzą zazwyczaj z farm hodowlanych zakładanych w klimacie zbliżonym do naturalnego. Są to strefy o gorącym lecie i łagodnej, krótkotrwałej zimie.

Wygląd
Bardzo popularny wśród terrarystów gatunek żółwia ziemnowodnego. Dzielony na kilkanaście podgatunków, w hodowlach amatorskich spotykany najczęściej w dwóch podstawowych odmianach: Chrysemys scripta elegans (żółw czerwonouchy, żółw czerwonolicy) ma na głowie szeroki, pomarańczowoczerwony pas ciągnący się od oka do szyi, a Chrysemys scripta troosti (żółw żółtouchy, żółw żółtolicy) taki sam pas, lecz koloru żółtego.
Długość karapaksu wynosi do 30 cm. Opływowy, spłaszczony pancerz ma u młodych osobników barwę zieloną, a poszczególne płytki podkreślone są jaśniejszą, żółtozieloną obwódką. Z wiekiem koloryt karapaksu zmienia się przechodząc w bardziej oliwkowy, a środkowe fragmenty tarczek ciemnieją. Nogi i szyja żółwia pokryte są żółtobiałymi paskami, występującymi na przemian z ciemnymi. Plastron ma na ogół kolor jasnożółty lub niemal biały, z wyraźnym ciemniejszym wzorem. Rozróżnienie poszczególnych, licznych odmian możliwe jest tylko u młodych okazów, bowiem z czasem charakterystyczne, kontrastowe rysunki ulegają zatarciu.
Terrarium
W akwaterrarium utrzymujemy temp. powietrza na poziomie 28°C (w nocy nie poniżej 20°C), a wody około 26°C.

Żywienie
Jest to gatunek drapieżny, zwłaszcza w młodości. Małe żółwiki karmimy planktonem, larwami owadów z domieszką pokarmów zielonych. Żółwiom dorosłym podajemy karmę pochodzenia zwierzęcego i roślinnego w równych proporcjach.

Data modyfikacji: 2024-10-25 02:31