Trionyx sinensis - żółwiak chiński
Środowisko naturalne
Zamieszkuje wschodnią część Azji od Indochin po rzekę Amur. Żółw ten słynie z wytrzymałości i sięga na północ dalej niż inne gatunki.
Żyje w wolno płynących wodach o mulistym dnie. Niemal całe życie spędza w wodzie, na ląd wychodzi jedynie w celu złożenia jaj. Przez większość czasu pozostaje na dnie zajmowanego zbiornika, na powierzchnię wody wystawiając tylko ryjkowaty nos.
Wygląd
Jeden z mniejszych rozmiarami przedstawicieli rodziny Trionychidae, osiąga 25 cm długości. Tak jak inne żółwiaki, ma mocno zredukowany pancerz kostny i typowa miękką pokrywę skórną. Ubarwienie przeważnie zielonkawe z niewielkimi ciemniejszymi cętkami.
Terrarium
Akwaterrarium urządzamy podobnie jak dla żółwiaka kolcowatego. Gruba warstwa miękkiego piasku na dnie basenu pozwoli żółwiakowi ukryć się w nim, jeśli zwierzę uzna daną sytuację za niebezpieczną. Wymaga bardzo czystej wody i należy o tym pamiętać, decydując się na hodowlę tego właśnie żółwia.
Ze względu na znaczną rozpiętość między strefami klimatycznymi, w których żyje, warunki w akwarium też będą różne. Temperaturę powietrza i wody utrzymujemy w granicach 25°C-30°C, w zależności od obszaru, z którego żółw pochodzi. W nocy nie mniej niż 24°C dla okazów ze stref cieplejszych i nie mniej niż 20°C dla żółwi z północy. Przyzwyczajamy go ostrożnie do nowego środowiska, obserwując uważnie przy jakiej temperaturze otoczenia czuje się najlepiej.
Żywienie
Pokarm niemal w całości pochodzenia zwierzęcego jest pobierany bezpośrednio z wody lub dna akwaterrarium.
Uwagi
Drapieżny i agresywny, może być niebezpieczny dla innych okazów. Nawet łączenie żółwiaków w pary w okresie godów powinno się odbywać pod kontrolą. Zdarza się, że atakuje też ludzi, kąsając dotkliwie. Przy przenoszeniu chwytamy go za tylną część pancerza nad ogonem.