Przed zakupem żółwia należy się dobrze zastanowić jaki to ma być gatunek: wodny czy lądowy. Wiadomo, że żółwie wodne wymagają poświęcenia większej ilości czasu na pielęgnację, chodzi tu głównie o wymianę wody w terrarium. Natomiast żółwie lądowe należy wyprowadzać na spacery, co też zajmuje trochę czasu.
początkującym hodowcom radzę kupić większe żółwie ponieważ łatwiej znoszą "Przeprowadzkę", jeśli zachorują jest większa szansa na wyzdrowienie. Młode żółwie nie są tak odporne I potrafią paść w ciągu kilku tygodni lub nawet dni.
żółwie należy kupić w sklepach zoologicznych lub renomowanych hodowlach ponieważ mamy pewność, że nasz żółw jest zdrowy. Kupując na targach lub gdzieś indziej nie mamy pewności czy nasz żółw jest zdrowy.
Pamiętajmy że:
1. Żółwie żyją długo, dożywają 40 i więcej lat, nie mogą stać się zwierzątkiem na kilka miesięcy.
2. Żółwiowi należy stworzyć odpowiednie warunki do życia, tzn. Terrarium z odpowiednim wystrojem. Należy podawać odpowiedni pokarm.
3. Żółwie potrzebują promieniowania ultrafioletowego. Dobrze by było aby żółw w ciepłe dni przebywał na dworze.
4. Pielęgnacja żółwia jest bardzo czasochłonna. W przypadku hodowli żółwi wodnych należy co pewien czas wymieniać wodę w terrarium, co jest bardzo czasochłonne.
5; żółw ciągle rośnie więc terrarium z czasem może stać się za małe, kupno czy budowa nowego terrarium kosztuje.
6. Żółwie zasługują na miłość ze strony swoich opiekunów. Czy potrafimy obdarzyć je miłością, czy pokochamy żółwia tak jak psa lub kota.
jeśli potrafimy spełnić powyższe warunki to hodowla żółwi będzie dla nas wielką przyjemnością.
wygląd żółwia
przed zakupem żółwia należy zwrócić uwagę na wygląd pancerza, wygląd oczu oraz ogólne zachowanie.
pancerz powinien być gładki bez żadnych pęknięć. Oczy powinny być otwarte, przejrzyste. Należy również zwrócić uwagę na zachowanie żółwia, czy chowa się przed nami czy z zaciekawieniem rozgląda się dookoła. Jeśli stwierdzimy, że żółw ma uszkodzony pancerz lub "Zaklejone" oczy powinniśmy zrezygnować z kupna tego żółwia.
Transport żółwia
żółwia przenosimy w drewnianym lub plastikowym pojemniku. Można go wyścielić liśćmi lub trocinami. Przenosząc żółwia należy unikać wstrząsów ponieważ dostarcza to dodatkowych stresów. Pojemnik powinien mieć otwory wentylacyjne aby był stały dopływ świeżego powietrza. Przed transportem nie podajemy żółwiowi pokarmu.
Kwarantanna
nowego żółwia przed wsiedleniem do terrarium należy najpierw dobrze umyć. Żółwiowi należy podać witaminy aby uzupełnić ewentualny brak witamin. Należy go również odrobaczyć.
przez cały ten czas trzymamy żółwia w osobnym terrarium. Podłoże należy zmieniać co kilka dni.
Wsiedlanie nowych żółwi
żółwie dobrze czuję się w małych grupkach, 3 - 4 żółwie. Zazwyczaj są tolerancyjne wobec nowych żółwi chociaż samce mogą wykazywać wobec nich agresywność. Należy wtedy żółwie stopniowo do siebie przyzwyczajać, na początku żółwie należy łączyć na kilka godzin, następnie należy ten czas wydłużać.