Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Budowa żółwi lądowych

żółwie lądowe mają pancerz wysoko sklepiony. Składa się on podobnie jak u żółwi wodnych z płytek kostnych, które u większości gatunków pokryte są rogowymi tarczkami. Część grzbietowa nazywa się karapaks, a brzuszna plastron. Obie części połączone są po bokach mostkiem.

wielkość I długość życia żółwi lądowych

wielkość u żółwi lądowych jest różna. Najmniejsze żółwie osiągają 10 - 12 cm, a największe są słynne żółwie z galapagos, które mogą osiągać 1-2 m, a nawet więcej. Jeśli chodzi o długość życia żółwi lądowych to przeciętna wynosi 100 lat. Są znane przypadki, że żółw dożywał 150, a nawet I więcej lat. Jednak do tak późnego wieku mogą dożyć jedynie żółwie hodowane przez człowieka.

 

Przegląd najpopularniejszych gatunków

Żółw grecki

Wielkość: 25 cm.
Występowanie: Półwysep Bałkański i południowa część Półwyspu Apenińskiego.
Środowisko, w którym żyje: Zamieszkuje tereny suche, trawiaste, zalesione.
Charakterystyka: Karapaks jest wysoko sklepiony, każda płytka ma ciemną plamę na środku.
Rozmnażanie: Samica składa 5 - 15 jaj w maju lub czerwcu. Czas inkubacji wynosi 2 miesiące.


Żółw stepowy

Wielkość: do 20 cm.
Występowanie: Azja Centralna i południowo - zachodnia.
Środowisko, w którym żyje: Tereny stepowe, półpustynie i pustynie.
Charakterystyka: Karapaks spłaszczony. Ubarwienie ciemnożółte. Jako jedyny żółw posiada tylko 4 palce na kończynach.
Rozmnażanie: Samica składa 5 - 10 jaj w dwóch lub trzech miotach.


Żółw iberyjski

Wielkość: 30 cm.
Występowanie: Południowa Hiszpania, Półwysep Bałkański, Afryka Północna.
Środowisko, w którym żyje: Tereny suche, skaliste, dobrze nasłonecznione.
Charakterystyka: Wygrzbiecony, masywny pancerz. Młode żółwie mają pancerz jasny, żółtawy, z wiekiem barwy ciemnieją.
Rozmnażanie: Samica składa 8 - 15 jaj na wiosnę.


Żółw obrzeżony

Wielkość: 35 cm.
Występowanie: Południowa Grecja, Włochy i Sardynia.
Środowisko, w którym żyje: Tereny trawiaste, silnie nasłonecznione.
Charakterystyka: Ubarwienie ciemne z żółtymi lub jasnopomarańczowymi plamkami pośrodku płytek.

 

Terrarium dla żółwi lądowych

Do budowy terrarium może posłużyć zwykłe akwarium szklane, jednak warto zbudować porządne terrarium dla naszego żółwia ponieważ będzie on tam mieszkał przez najbliższe lata.
Jeśli chodzi o wymiary terrarium to przyjęło się, że długość wynosi pięć długości żółwia, szerokość wynosi trzy długości, a wysokość powinna być tak dopasowana aby żółw nie mógł wyjść, 30 - 40 cm powinno wystarczyć.
Niezb;ędną rzeczą jest kryjówka dla żółwia. Jej wielkość musi być taka aby żółw mógł się w niej swobodnie obracać, ale nie może być za duża. Żółw musi czuć się w niej bezpiecznie. Kryjówkę można zbudować z gałęzi. Podłoże w kryjówce można wyścielić liśćmi, co stworzy dla żółwia legowisko w jakim żółwie odpoczywają czy śpią w naturze.

Niezbędny jest również basenik z wodą. Co prawda żółwie nie piją wody, ale w warunkach, w których żyją, nawet półpustynnych, różnica temperatury między dniem a nocą umożliwia powstanie rosy, która nawilża skórę żółwia. Jeśli nie mamy możliwości budowy baseniku to można kąpać żółwia np. W misce. Trzeba uważać, szczególnie gdy mamy w jednym terrarium więcej niż jednego żółwia, aby poziom wody nie był za wysoki bo żółw może utonąć.

Miejsce ustawienia

terrarium żółwi lądowych podobnie jak terraria żółwi wodnych nie powinno stać w miejscach narażonych na przeciągi ponieważ może dojść do oziębienia organizmu. Terrarium nie powinno być też ustawione przy bezpośrednim źródle ciepła ponieważ może dojść do przegrzania organizmu. Oziębienie lub przegrzanie organizmu może skończyć się chorobą.

Ogrzewanie

do ogrzewania żółwi w terrarium posłuży nam lampa o mocy 60 - 100W. Temperatura pod lampą powinna wynosić 35°C. Temperatura całego pomieszczenia w dzień powinna wynosić 25-30°C, a w nocy 17-20°C. Lampy nie umieszczamy centralnie, ale w rogu terrarium tak żeby żółw mógł wybrać sobie cieplejsze lub chłodniejsze miejsce. Terrarium należy przykryć, ale nie można przykrywać całego terrarium tylko trzy czwarte. Można w ścianie bocznej zrobić otwory wentylacyjne aby był dobry dopływ świeżego powietrza.

Rośliny

terrarium dzięki rośliną na pewno zyska na swym wyglądzie. Nie należy jednak przesadzać z roślinami. Jeśli na przykład hodujemy żółwia stepowego to ograniczymy się do dwóch, trzech roślin. Należy pamiętać, że żółwie prawie zawsze obgryzają rośliny, więc jeśli chcemy aby rośliny nie zostały zjedzone można je umieścić np. Na ścianie terrarium poza zasięgiem żółwia.

Higiena

podłoże w terrariach należy zmieniać raz na 2-3 miesiące. Resztki pokarmowe, odchody żółwia należy usuwać systematycznie. Pozwoli to utrzymać higienę w terrarium oraz wyeliminuje nieprzyjemne zapachy rozchodzące się z terrarium. Jeśli w terrarium znajduje się basen z wodą to wodę należy zmieniać codziennie ponieważ żółw wchodząc do wody wnosi do niej podłoże. W wodzie oddaje także mocz I kał.

 

żywienie żółwi lądowych

Żółwie lądowe są wszystkożerne. Trzeba pamiętać, że jeśli żółw dostaje tylko pokarm roślinny to należy to uzupełniać zwierzęcym I odwrotnie, jeśli żółw dostaje pokarm zwierzęcy to musi być uzupełniany roślinnym.

Co podawać

w sklepach nie można kupić gotowej karmy dla żółwi lądowych. Trzeba więc samemu przyrządzać różnego rodzaju sałatki zawierające dużo witamin. Do zrobienia sałatki można wykorzystać owoce (jabłka, truskawki), warzywa (ogórek, pomidor), rośliny (sałatę, cykorię).

Nie należy przekarmiać żółwi ponieważ może dojść do otłuszczenia narządów wewnętrznych, uszkodzenia wątroby. Do przekarmienia często dochodzi gdy hodowca nie potrafi odmówić jedzenia żółwiom.

Jak często

częstotliwość karmienia zależy od danego gatunku, ale przyjęło się, że żółwie lądowe karmimy codziennie. Trzeba pamiętać, że ciągłe obciążanie układu pokarmowego jest szkodliwe, więc żółwiowi karmionemu codziennie stosujemy jednodniową głodówkę raz na tydzień.

Przeczytaj artykuł Żywienie żółwi lądowych

Rozmnażanie żółwi lądowych

Uzyskanie potomstwa od hodowanych żółwi jest chyba marzeniem każdego terrarysty. Niestety nie zawsze udaje się to w warunkach domowych. Jednak nie należy się zniechęcać, bo satysfakcja z uzyskania potomstwa jest, a przecież kiedyś na pewno nam się to uda.

Samiec czy samica

różnice płci żółwi są wyraźne. Samiec ma ogon szerszy I dłuższy. Kolejna różnica to wygląd plastronu, samiec ma wklęsły plastron, natomiast samica płaski. Płeć można rozpoznać również po wielkości I masie ciała żółwia, samice są większe od samców. Żółwie dojrzewają płciowo po 3 - 5 latach (w zależności od gatunku).

Para

wybrana para żółwi powinna być dojrzała . Żółwie te powinny zimować, ale jeśli jest to niemożliwe to obniżamy temperaturę w terrarium o 5 - 7°C. I skracamy czas naświetlania do 6 - 7 godzin dziennie. Po upływie 3 - 4 tygodni temperatura I czas naświetlania wraca stopniowo do normy.

Składanie jaj

żółwie lądowe składają jaja w ziemi. Podłoże może być z torfu I piasku, powinni mieć grubość 20-25 cm.
Jeśli widzimy, że samica grzebie łapami w podłożu, jest to znak, że prawdopodobnie chce złożyć jaja I szuka odpowiedniego miejsca. Samica łapami wykopuje dołek a następnie składa do niego jaja.

Inkubacja jaj

gdy samica złoży jaja należy je przenieść do inkubatora, gdyż żółwie mogą je zgnieść. Przykładowy inkubator można zbudować ze zwykłego akwarium. Podłoże wykładamy torfem I wkładamy do niego jaja. Jaj nie wolno obracać, gdyż może dojść do obumarcia zarodka. Temperatura powinna wynosić 27-30°C, wilgotność 85%. Czas inkubacji wynosi 8-10 tygodni.

Młode żółwie

młode żółwie przenosimy do osobnego terrarium, nie musi być duże. Żółwie w ciągu pierwszych 10 dni zaczynają pobierać pokarm. Dla młodych żółwi pokarm musi być bardzo urozmaicony, z dużą ilością witamin.

 

Zimowanie żółwi lądowych

Żółwie należy odpowiednio przygotować do zimowania. Na 3-4 tygodnie przed zimowaniem należy stopniowo zmniejszać ilość podawanego pokarmu. Na kilka dni przed zimowaniem przestajemy podawać pokarm. Stopniowo zmniejszamy czas oświetlenia. Gdy przyjdzie czas zimowania żółwia przenosimy do osobnego terrarium (zimownika).

Temperatura pojemnika powinna wynosić 4-6°C. Pojemnik wykonujemy ze skrzynki, napełniamy ją piaskiem lub ziemiš, wrzucamy liście. Pojemnik ustawiamy w piwnicy lub innym chłodnym miejscu.
Czas zimowania wynosi 8-10 tygodni, zimowanie rozpoczynamy w grudniu a kończymy w lutym.

Przebudzenie żółwia przeprowadzamy przenosząc go do normalnego terrarium i stopniowo przywracając poprzednie warunki.
Zimujemy tylko żółwie zdrowe i w wieku powyżej 2 lat.