Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Przegląd gatunków żółwi wodnych

Żółw błotny

Wielkość: 25 - 30 cm.
Występowanie: Polska, środkowa i południowa Europa, północno - zachodnia Afryka, zachodnia Azja.
Środowisko, w którym żyje: Zamieszkuje wody o zarośniętych brzegach, stawy, jeziora i mokradła.
Charakterystyka: Pancerz dobrze rozwinięty, płytki plastronu posiadają chrzęstne połączenie nadające elastyczność. Ubarwienie od brązowego do czarnego z białymi bądź żółtymi cętkami.
Rozmnażanie: Dojrzałość płciową osiąga w wieku 8 - 10 lat. Samica składa jaja w czerwcu, ich liczba wynosi od 5 do 20. Czas inkubacji wynosi 3 miesiące.


Żółw czerwonolicy

Wielkość: 30 cm.
Występowanie: Środkowe i wschodnie stany USA, północny i wschodni Meksyk.
Środowisko, w którym żyje: Żyje w wodach stojących, wolno płynących rzekach.
Charakterystyka: Pancerz jest spłaszczony, opływowy. U młodych żółwi ma barwę zieloną, starsze żółwie mają pancerz o barwie ciemniejszej. Plastron ma kolor biały bądź jasnożółty z ciemniejszym wzorem.
Rozmnażanie: Samica składa 5 - 20 jaj, czas inkubacji wynosi około 100 dni.


Żółw malowany

Wielkość: 18 cm.
Występowanie: Ameryka północna.
Środowisko, w którym żyje: Zarośnięte, wolno płynące bądź stojące wody.
Charakterystyka: Kolor pancerza zielonkawy lub ciemnooliwkowy. Zdobią go żółtopomarańczowe paski na głowie i bokach plastrona. W zależności od podgatunku paski różnią się trochę.
Rozmnażanie: Samica składa 5 - 20 jaj. Czas inkubacji wynosi około 90 dni.


Żółw kaspijski

Wielkość: W zależności od podgatunku 20-25 cm.
Występowanie: W zależności od podgatunku zamieszkuje: Syrię, Azję Mniejszą, Wyspy Jońskie, Cypr, Bałkany - M. C. rivulata. Północno-Zachodnia Afryka i Półwysep Iberyjski - M. C. leprosa. Północne wybrzeże Morza Kaspijskiego - M. C. caspica.
Środowisko, w którym żyje: Żyje w rzekach, stawach oraz dużych zbiornikach wodnych.
Charakterystyka: Każdy z podgatunków ma inną charakterystykę. M. C. rivulata posiada oliwkowy lub ciemnozielony karapaks. Na nogach i głowie ma podłużne pasy w kolorze żółtym lub białym. M. C. leprosa posiada pośrodku płytek żółtawoczerwone plamki. Plastron ma kolor żółtobrązowy. M. C. caspica posiada czarne plamki na płytkach brzeżnych.

Żółw błotny

Wielkość: 25 - 30 cm.
Występowanie: Polska, środkowa i południowa Europa, północno - zachodnia Afryka, zachodnia Azja.
Środowisko, w którym żyje: Zamieszkuje wody o zarośniętych brzegach, stawy, jeziora i mokradła.
Charakterystyka: Pancerz dobrze rozwinięty, płytki plastronu posiadają chrzęstne połączenie nadające elastyczność. Ubarwienie od brązowego do czarnego z białymi bądź żółtymi cętkami.
Rozmnażanie: Dojrzałość płciową osiąga w wieku 8 - 10 lat. Samica składa jaja w czerwcu, ich liczba wynosi od 5 do 20. Czas inkubacji wynosi 3 miesiące.

Uwaga żółw błotny jest w Polsce pod ochroną, nie można go hodować w prywatnej hodowli!

Budowa żółwi wodnych

Żółwie wodne mają płaski pancerz składający się z dwóch części: karapaksu I plastronu. Plastron I karapaks połączone są po bokach mostkiem.
Karapaks u młodych żółwi ma barwę jasnozieloną. Im żółw starszy tym barwa karapaksu ciemnieje, przechodząc w kolor oliwkowy. Plastron natomiast ma kolor jasnożółty.
Pancerz żółwi składa się z dwóch warstw, z warstwy zewnętrznej I z warstwy wewnętrznej. Warstwa zewnętrza zbudowana jest z tarczek rogowych, a warstwa wewnętrzna z płytek kostnych. Pomiędzy tymi dwoma warstwami znajduje się skóra. Wielkość I długość życia

wielkość żółwi zależy od gatunku, np. Żółw czerwonolicy osiąga 20 - 25 cm, żółw florydyjski osiąga 30 - 35 cm. Żółw malowany osiąga 15 cm długości I jest najmniejszym gatunkiem. Podane wielkości dotyczą samic, samce są o jedną trzecią mniejsze.
Żółwie wodne żyją 25 - 30 lat, jednak przy dobrych warunkach żółw może dożyć nawet 40 lat.


Terrarium dla żółwi wodnych

Na terrarium dla żółwia możemy wykorzystać zwykłe akwarium. Najlepsze są akwaria szklane, klejone silikonem. Wielkość terrarium dla jednego żółwia powinna wynosić:

- długość - pięć długości karapaksu żółwia,
- szerokość - trzy długości karapaksu żółwia,
- wysokość - 50 cm.
Przy każdym kolejnym żółwiu powierzchnię terrarium zwiększamy o jedną trzecią dotychczasowej powierzchni.
Część wodna powinna zajmować dwie trzecie powierzchni. Pozostałe miejsce należy przeznaczyć na część lądową. Na części lądowej żółw będzie mógł się wygrzewać I odpoczywać.
Terrarium należy przykryć szybą, ale nie można przykrywać całego tylko trzy czwarte terrarium, tak żeby był dopływ świeżego powietrza.

Miejsce ustawienia

terrarium nie należy stawiać w miejscach narażonych na przeciągi lub wychłodzenia, nie wolno też stawiać terrarium przy źródle ciepła ponieważ może dojść do przegrzania żółwia. Przegrzanie lub przemarznięcie żółwia może skończyć się chorobą. Najodpowiedniejszym miejscem na ustawienie terrarium będzie np. Stolik w rogu pokoju.

Część lądowa

część lądową można zbudować dzieląc terrarium na dwie części. Jedną część wysypujemy kamieniami, piaskiem a do drugiej wlewamy wodę. Można jeszcze inaczej. Do akwarium około 100 litrowego wkładamy 10 litrowe akwarium wypełnione kamieniami lub piaskiem, do większego akwarium wlewamy wodę.

Ogrzewanie

do ogrzewania żółwi posłuży nam lampa. Lampę umieszczamy nad częścią lądową, zapewni to żółwiowi wybór chłodniejszego (woda) lub cieplejszego (część lądowa) miejsca. Moc żarówki powinna wynosić 60 - 100 w. Temperatura nad częścią lądową powinna wynosić 25-30°C, w całym pomieszczeniu w dzień temperatura powinna wynosić 25-28°C, a w nocy 20°C. Wodę ogrzewamy grzałką akwarystyczną, temperatura wody powinna wynosić 25-30°C.

Rośliny

dodając rośliny terrarium na pewno zyska na wyglądzie. Trzeba te rośliny dobrze zabezpieczyć ponieważ prawie zawsze zostają obgryzione przez żółwie. Rośliny można umieścić na półce przyczepionej do terrarium tak aby żółwie nie mogły się do niej dostać. Do najczęściej trzymanych w terrariach roślin zaliczamy: aglaonemy, filodendrony, rafidofory.

Higiena

w małych terrariach wodę należy zmieniać co 2 - 3 dni, w większych co tydzień. Dobrym sposobem jest zainstalowanie filtra akwarystycznego. Należy go czyścić raz na tydzień, wtedy wodę można zmieniać rzadziej, co 2 - 3 tygodnie.

Żywienie żółwi wodnych

Bardzo ważne jest aby wiedzieć czym I co ile karmić żółwie. Co podawać

w sklepach zoologicznych są dostępne gotowe pokarmy. Nie należy ich podawać jako jedyny pokarm, ponieważ nie zawiera on wszystkich potrzebnych witamin I innych składników. Dobrym pokarmem uzupełniającym mogą być suszone dafnie.
Żółwiom można podawać również ryby. Małe rybki można podawać w całości, natomiast większe należy dzielić na kawałki, ponieważ żółwie duże ryby rozrywają pazurami co bardzo zanieczyszcza wodę.
Jeśli chcemy karmić żółwie rybami a mamy wolne akwarium to bardzo łatwo można rozpocząć hodowlę własnych ryb. Do tego celu najbardziej nadają się gupiki I mieczyki a to ze względu, że szybki się rozmnażają I są łatwe w hodowli. Żółwie chętnie zjadają ślimaki wodne. Jeśli założyliśmy hodowlę ryb to można rozpocząć hodowlę ślimaków w tym samym akwarium.
Nie można też zapomnieć o pokarmie zielonym. Do pokarmu zielonego, który jest chętnie zjadany przez żółwie zaliczamy: sałatę, cykorię, kapustę pekińską, rośliny wodne itd.
Nie należy przekarmiać żółwi ponieważ może dojść do otłuszczenia narządów wewnętrznych, uszkodzenia wątroby. Do przekarmienia często dochodzi gdy hodowca nie potrafi odmówić jedzenia żółwiom.

Jak często karmić żółwie lądowe?

Młode żółwie, do 6 miesięcy: codziennie.

Żółwie od 1 roku do 2 lat: 3 - 4 na tydzień

Żółwie powyżej 2 lat: 2 razy na tydzień.


Rozmnażanie żółwi lądowych

Samiec czy samica

różnice płci żółwi są wyraźne. Samiec ma ogon szerszy I dłuższy od samicy. Kolejna różnica to wygląd plastronu, samiec ma wklęsły plastron a samica płaski. Płeć można rozpoznać po wielkości I masie ciała żółwia, samice są większe od samców. Żółwie dojrzałość płciową osiągają po około 3 - 7 latach (w zależności od gatunku).

Para

jeśli chcemy rozmnożyć żółwie należy umieścić w osobnym terrarium jedną lub dwie pary. Żółwie te powinny przezimować, dlatego, że wtedy dojrzewają plemniki I komórki jajowe.

Składanie jaj

żółwie większość czasu spędzają w wodzie. Na ląd wychodzą po to aby odpocząć lub aby wygrzać się na słońcu. Na ląd wychodzą też w celu złożenia jaj. Najodpowiedniejszym miejscem na złożenie jaj będzie podłoże z torfu I piasku. Podłoże powinno mieć grubość 20 - 30 cm. Oznakami świadczącymi o chęci złożenia jaj są: nerwowe zachowanie samicy I częste odwiedziny części lądowej. Samica tylnymi łapami wykopuje dołek I głębokości 2 - 3 cm I średnicy 5 - 25 cm. Samica składa 5 - 25 jaj.

Inkubacja jaj

złożone jaja należy wyciągnąć I przenieść do inkubatora ponieważ żółwie mogłyby je zmiażdżyć. Należy pamiętać, że przy przenoszeniu jaj nie wolno zmieniać ich położenia.
Do; zbudowania inkubatora możemy wykorzystać dwa akwaria. Jedno akwarium (mniejsze) wkładamy do drugiego (większego). Do większego akwarium wlewamy wodę, trzeba uważać aby woda nie dostała się do drugiego akwarium. Do mniejszego akwarium wsypujemy torf I piasek I wkładamy jaja. Całość należy przykryć szybą ale trzeba uważać aby z szyby nie kapała na jaja woda. Czas inkubacji wynosi 70 - 100 dni.

Młode

żółwie wykluwają się po 70 - 100 dniach. Nie należy pomagać żółwiom w kluciu. Żółwie często po wykluciu mają na plastronie pozostałość pęcherzyka żółtkowego. Karmienie zaczynamy dopiero gdy zniknie pęcherzyk żółtkowy. Młode żółwie należy karmić urozmaiconym pokarmem zawierającym dużo witamin. Mieszkanie dla młodych żółwi nie powinno być zbyt duże.


Zimowanie żółwi wodnych

Do zimowania powinny przystąpić tylko żółwie zdrowe, dobrze odżywione. Nie powinny zimować żółwie młode, chore lub po chorobie. Żółwie wodne zimujemy od października do kwietnia.

Do zimowania należy żółwia odpowiednio przygotować. W 2-3 tygodnie przed zimowaniem należy stopniowo zmniejszać ilość podawanego pokarmu, można podawać witaminy. Na 7 dni przed zimowaniem przestajemy podawać żółwiowi pokarm.
Żółwie zimujemy w szklanym lub plastykowym pojemniku, można do tego celu użyć małej wanienki. Poziom wody w pojemniku powinien być taki jak długość pancerza żółwia, w przypadku kilku żółwi poziom wody ustalamy na podstawie największego żółwia.
Pojemnik ustawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu (może być piwnica) o temperaturze 4-5°C. Należy kontrolować temperaturę, ponieważ spadek temperatury poniżej 0°C może doprowadzić do przemarznięcia żółwia, natomiast wzrost temperatury powyżej 7°C może spowodować przebudzenie się żółwia.
Budzenie żółwia rozpoczynamy od przeniesienia go do normalnego terrarium. Następnie przywracamy poprzednie warunki życia żółwia.
Zimować żółwie należy tylko wtedy gdy mamy odpowiednie do tego warunki. Jeżeli nie możemy stworzyć odpowiednich warunków powinniśmy zrezygnować z zimowania żółwia.

Żółwie ozdobne

Pojęcie żółwi ozdobnych obejmuje grupę północnoamerykańskich żółwi wodnych, na którą składa się sześć gatunków z licznymi podgatunkami. W hodowlach spotykany jest najczęściej:
- żółw czerwonouchy (czerwonolicy)
- żółw żółtouchy (żółtolicy)
- żółw żółtobrzuchy
- żółw ostrogrzbiety
- żółw hieroglifowy
- żółw malowany
Ojczyzną żółwia ozdobnego jest USA, a także Meksyk. Żółwia czerwonolicego najczęściej spotyka się w dorzeczach wschodniej i zachodniej Missisipi, a żółtoliecego w dorzeczach wschodnich Missisipi. Żółwie te żyją w:
- dorzeczach wolno płynących rzek
- wodach stojących (muliste jeziora, bagna, mokradła, stawy)
- miejscach zarośniętych bujną roślinnością wodną
- miejscach dobrze nasłonecznionych
W środowisku naturalnym żółwie ozdobne większość czasu spędzają w wodzie. Lubią jednak czasami zażyć kąpieli słonecznej na pływających liściach, kłodach drewna, piaskowych mieliznach itp.

Budowa żółwi wodnych

Żółwie ozdobne charakteryzują się stosunkowo płaskim, symetrycznie ukształtowanym pancerzem, który składa się z dwóch części:

  • karapaks – wypukła część grzbietowa
  • plastron – płaska część brzuszna

Obie te części są ze sobą połączone po bokach tzw. mostkiem. Z wiekiem kolor karapaksu zmienia się od jasnozielonego (u młodych żółwi) do oliwkowego (starsze żółwie). Plastron ma kolor żółty lub biały z wyraźnymi czarnymi pierścienieami. Rysunek ten zanika u osobników starszych i zostają po nim tylko śladowe plamy na mostku.
Pancerz u samic osiąga 20-25 cm długości, natomiast u samców jedynie około 13-20 cm.

Części miękkie
Głowa, nogi i ogon są ozdobione liniami i plamami w odcieniach bieli, żółci, pomarańczy, czerwieni. Kształt i barwa tych wzorków pozwalają na identyfikację poszczególnych podgatunków.Dla żółwi czerwonolicych charakterystyczne są podłużne czerwone plamki, biegnące od oka w kierunku szyi po obu stronach głowy.
Kończyny żółwi ozdobnych są przystosowane do poruszania się w środowisku wodnym – są spłaszczone, zakończone dobrze rozwiniętymi, pięciopalczastymi, połączonymi błonami pławnymi łapami.

Zmysły
Żółwie te charakteryzuje brak wydawania dźwięków i tzw. ośrodkowa głuchota. Oznacz to, że zwierzęta rejestrują dźwięki, ale nie są w stanie określić z jakiego kierunku one pochodzą. Bardzo dobrze rozwinięte są u żółwi ośrodki:

  • węchu
  • wzroku
  • równowagi