Jeśli chcemy, żeby nasz żółw mógł prawidłowo rosnąć i rozwijać się musimy zapewnić mu odpowiednie pożywienie. Zakłada się, że żółwie lądowe w ok. 80% żywią się pokarmem roślinnym, a pozostałe 20% to pokarm pochodzenia zwierzęcego. Jednak pamiętać należy, iż każdy gatunek żółwia lądowego ma inne potrzeby np. żółwie stepowe, które w naturze odżywiają się roślinami występującymi na stepie, ale nie pogardzą małymi gryzoniami czy padliną, zjedzą również chętnie różnego rodzaju robaki. W związku z tym zakładamy, że żółw stepowy odżywia się tylko 70% pokarmem roślinnym, a jako żywy pokarm mogą posłużyć dżdżownice, ślimaki, noworodki mysie. Resztą będą np. jajka na twardo. Żółwie żyjące na terenach nasłonecznionych jak żółwie greckie czy mauretańskie karmimy już w 80%-85% pokarmem roślinnym. Dla żółwi żyjących w tropikalnych lasach podstawową dietą powinny być owoce zawierające cukier.
Czego nie powinniśmy dawać?
Żółwi nie należy karmić przede wszystkim roślinami przyprawowymi np. cebulą i czosnkiem. Pietruszka zawiera właściwości moczopędne, więc jej również nie podajemy. Rośliny strączkowe stosujemy z umiarem, gdyż mogą spowodować wzdęcia, to samo tyczy się kapusty liściastej, która spowodować może dolegliwości wątroby. Pamiętać należy o tym, iż nie należy podawać niektórych pokarmów za często, głównie sałaty, która zawiera bardzo mało mikroelementów.
Pokarm roślinny
Jest on głównym składnikiem w diecie naszego żółwia. Pokarm kroimy w drobną kostkę albo ścieramy (np. marchewkę). Większość z wegetariańskiej części będą zajmować warzywa. Do najbardziej polecanych należą: pomidor, papryka czerwona (z wyjątkiem ostrych), liście i kwiaty mniszka lekarskiego, ogórki (nie kiszone), koniczyna, szczaw, babka, cykoria, kapusta pekińska (z umiarem), marchewka, fasolę szparagową, dynie, kukurydze i groszek. Rzadziej podajemy owoce z uwagi na małą zawartość wapniu i soli mineralnych. Najczęściej podawanymi owocami są: jabłka, gruszki, morele, banany, truskawki, arbuzy, melony, maliny, brzoskwinie, czereśnie i śliwki. Posiadają one niestety bardzo duże ilości cukru, co dla żółwi nie jest najzdrowsze. Żółwie chętnie zjadają rośliny w terrarium ogrodowym. U mnie np. są to skalniaki. Do terrarium możemy wstawić aloesy i opuncje, które również zostaną zjedzone.
Pokarm pochodzenia zwierzęcego
Stanowi on ok. 20% diety żółwia. Do pokarmu pochodzenia zwierzęcego należą z żywych: np. larwy mącznika, świerszcze, dżdżownice, mysie noworodki. Oraz: np. mięso wołowe, podroby, ryby, jajka na twardo.
Preparaty witaminowe i inne
Często nasza dieta nie potrafi zapewnić wszystkich witamin naszemu żółwiowi. Dlatego musimy ją uzupełniać różnymi preparatami dostępnymi w sklepach zoologicznych. Najczęściej są one w proszku, więc dosypujemy je do jedzenia. Nie należy jednak przesadzić z ich podawaniem.
Małe żółwie karmimy 2 razy dziennie, a duże 6 razy w tygodniu, aby uniknąć otłuszczenia narządów wewnętrznych. Karmimy rano lub późnym popołudniem. Resztki usuwamy po paru godzinach.
Jeśli żółw nie chce jeść
Jest wiele powodów, dla których żółwie przestają jeść, może to być choroba lub np. niewłaściwe warunki w terrarium. Jeśli żółw nie je już parę tygodni należy zastosować karmienie przymusowe. Najpierw żółw musi wysunąć głowę, następnie trzeba ją bardzo mocno chwycić, aby żółw się nie mógł wyrwać. Kciukiem i palcem serdecznym lewej ręki chwytamy główkę. Palcem wskazującym naciskamy dolną szczękę. Prawą podajemy kęs jedzenia, jednak szybko należy zamknąć szczękę i masujemy za gardło, aby ułatwić połknięcie.