Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!



Uwaga strona w budowie, jeśli chcesz pomóc napisz!

Żółwie wodne są w zasadzie wszystkożerne, tak więc mięsożerność i roślinożerność jest pojęciem umownym. Przyjmujemy je dla wygody klasyfikacji, ale pamiętajmy, że pokarm roślinny musi być uzupełniany zwierzęcym i odwrotnie. Szczególnie urozmaicone pożywienie powinny otrzymywać młode żółwiki niezależnie od gatunku.

Pokarm w żadnym razie nie może być monotonny. Poza rybkami (np. żyworodnymi rybami karpiowatymi, jak gupiki, mieczyki itp.) o bardzo wysokiej wartości odżywczej, należy im również podawać żywe ślimaki (bezskorupowe lub oskorupione), dżdżownice, rureczniki, larwy ochotek, muchy - pozbawione przez zamoczenie zdolności lotu, a nawet rozwielitki i inne drobne skorupiaki. W wyborze podawanego pokarmu decydującą rolę mają rozmiary żółwi. Nie uda się nasycić dorosłych żółwi rozwielitkami czy rurecznikiem. Żółwiom może być również podawany martwy pokarm zwierzęcy w postaci małży, krewetek, ryb słodkowodnych i morskich (z których szczególnie chętnie wyjadana jest wątroba). Bardzo wygodnie i łatwo można karmić żółwie wołowiną, sercami wołowymi, mięsem indyczym i nerkami wołowymi. Dostępne w handlu różne rodzaje pokarmów dla żółwi powinny stanowić jedynie dodatek.

Zdarza się nierzadko, że żółwie wykazują indywidualne upodobania pokarmowe, nie zawsze zgodne z proponowanym przez nas jadłospisem. Jest to problem, który nie zawsze można rozwiązać radykalną zmianą diety, ponieważ znajdą się żółwie przedkładające np. mlecz nad sałatę i odwrotnie. W praktyce musimy w takim przypadku "oszukiwać" zwierzę, przyrządzając sałatki z ulubionych przysmaków z dodatkiem mniej popularnych składników. Zakłada się wprawdzie, iż żółwie posiadają tzw. "mądrość żywieniową" i spożywają na wolności zdrowy i urozmaicony pokarm, ale wydaje się, iż nie mają one na ogół okazji do dokonywania wyboru i zjadają po prostu to, co przypadkiem znajdzie się na drodze ich wędrówki.

Żółwie ozdobne karmimy 3-4 razy w tygodniu, a całą porcję dzienną podajemy jednorazowo, prosto do wody. Wielkość porcji dziennej ustalamy na podstawie obserwacji, ile pokarmu jest w stanie zjeść żółw w ciągu pierwszych kilku minut po podaniu. Nie należy żółwi przekarmiać, mogą bowiem ulec otłuszczeniu, ze względu na to, że ich narządy rozrodcze położone są na podściółce tłuszczowej, stają się one niezdolne do rozrodu. Takie "ozdobne żółwie" wyglądają tak, jakby masy tłuszczu wytryskiwały im spod pancerzy.

Żółwie ozdobne wolą pokarm zwierzęcy, który zawsze podajemy rozdrobniony. Proporcje podawanej karmy ustalamy tak, aby dorosły osobnik dostawał po mniej więcej 50% karmy mięsnej i 50% karmy roślinnej w każdorazowej dawce, zaś dla osobnika młodego proporcja ta wynosi 70% do 30%. Witaminy podajemy po jednej kropli, dwa razy w tygodniu, zaś związki mineralne po 100 mg dla dorosłego osobnika i stosujemy je nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych są również gotowe witaminizowane i mineralizowane karmy dla żółwi wodnych. Dieta roślinna winna odznaczać się dużym urozmaiceniem. Zaleca się rozdrobnienie i wymieszanie różnych warzyw i owoców razem, co pozwala żółwiowi wybrać z przygotowanej sałatki smaczniejsze kąski. Przy okazji mamy możliwość zorientowania się co wybierze nasz ulubieniec. Wszystkie produkty powinny być surowe i starannie umyte. Owoce miękkie podajemy po wypestkowaniu, warzywa kroimy w kostkę, zaś produkty twarde, należy zetrzeć na tarce. Podawana karma musi być każdorazowo świeżo przygotowana

Młodym żółwiom, zaleca się podawanie owadów, larw komarów, rurecznika, much, małych ślimaczków i rybek, mięsa cielęcego, a z pokarmów roślinnych sałaty i cykorii.

Pewną część pokarmu należy wzbogacić w wapń i witaminy. W tym celu można obtaczać w nich kęsy pokarmu lub wstrzyknąć je do wnętrza pożywienia. Działanie witamin jest jednak skuteczne jedynie wówczas, gdy zwierzęta otrzymują odpowiednie dawki promieniowania ultrafioletowego w postaci światła słonecznego lub naświetlania.

Żółwiom nie należy podawać:

  • ostrych warzyw (cebula, seler, por, pietruszka, ostra papryka),
  • kapusty, kalafiora, ziemniaków,
  • pieczywa,
  • bluszcz, wilcze łyko, tojad, konwalia oraz zielone części ziemniaków i pomidorów.
Przy żywieniu żółwi wodnych i ziemnowodnych odróżniamy niekiedy młodzież od osobników dorosłych. (Ekstremalnym przykładem jest żółw wodny Chrysemys floridiana suwanniensis w zasadzie roślinożerny jako dorosła forma, podczas gdy młode odżywiają się larwami owadów).

Podstawą pożywienia tych żyjących w środowisku wodnym zwierząt jest białko pochodzenia zwierzęcego, w miarę możliwości ze środowiska wodnego jak: plankton, tubifeks, larwy owadów dla młodzieży, a ryby słodkowodne i ich mięsu, kijanki, żaby, ślimaki dla okazów dorosłych. Łatwiej dostępne są: mięso wołowe i końskie (także podroby), wątróbki drobiowe, dżdżownice. Chętnie zjadane jest mięso wymieszane z jajkiem.

Żółwie szybko przyzwyczajają się do mięsa w kawałkach, dobrze jest na początku mocować je na lince i poruszać nim w wodzie, imitując ruch żywej ofiary. Uzupełnieniem właściwej diety jest pokarm roślinny (np. sałata, owoce) podawany na zmianę z mięsnym.